[ Random Image ]

Efes Turu

Efes

Efes Hıristiyanlığın yayılması tarihinin en önemli kentlerinden biridir. Meryem, John, Paul, St. Mary Magdalen, kutsal şehit Maximus, yedi uyku azizler, Aziz Marcel ve Aziz Lazarus: tarihçesi birçok ünlü azizlerin ve şehitlerin isimleri ile bağlanır. John burada yaptığı İncil'i yazdı. Tanrı'nın Kutsal Annesi olarak bilinen Meryem Ana burada yaşamı'nın son yıllarını geçirdi.

Efes Turu 1

M.Ö. 2bin yıl; sahile gelen erken göçmenler, Efes’in gelecekteki sakinleri Ege Denizi'nde bulunan nehir yakını'na yerleşti (bugün Küçük Menderes). Modern İzmir (eski Smyrna) yakın, Küçük Asya'da önemli bir yerleşim yeri oldu. Şehrin yakınlarında bulunan Artemis Tapınağı  Antik dünyanın yedi harikasından biridir. Efes antik kenti, 2015 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edildi.

Efes Turu 12

Efes efsanesi

Yunan mitolojisine göre, bir gün, Androcles hükümdarı’ndan yeni bir şehir inşaa etmek üzere görevlendirildi.  Kentin inşası için seçtiği yerde yaban domuzu, balık tutabilme imkanı ve hayvancılık yapılabilmesi gerekiyordu.  Gemi ile yapılan uzun bir yolculuk’tan sonra Androcles Ege Denizi kıyıları’na ulaşmıştı. Bir anda ateşte balık pişiren balıkçılar görür ve bunu gören Androcles bu noktada bir şehir inşa etmeye karar verir. Şehrin inşası sırasında, Androcles amazonların lideri Efes ile bir araya gelir ve ona aşık olur. Şekrin adı da bu şekilde belirlenir.

431 Yılında, Ekümenik Konseyi düzenlendi ve  Bakire Meryem Kilisesi kutsal ilan edildi.

Meryem Ana adı ile Efes’in ilişkişi modern tarihin, XIX yüzyılın ilk yarısında başlar.

Efes Turu 13

M.S. 5. yüzyıldan sonra birçok kaynakta Meryem’in bir süre Ephesos’ta yaşadığı kaydına rastlanmasına karşın, evi ve mezarının yeri karanlıkta kalmıştır. Kuşkusuz ev çoktan yıkılmış ve mezar kaybolmuş olabilirdi. Şimdiki Meryem Ana Evi’nin bulunması Catherine Emmerich’in (1774-1823) gördüğü birtakım vizyonlara dayanır. Alman rahibenin vizyonlarından yola çıkarak “Meryem’in Yaşamı” adlı bir kitap yazılmıştır. On iki yıl yatağından kalkamayacak derecede hasta olduğu ve Ephesos’u hiç görmediği halde, Emmerich, Meryem’in yaşadığı evin kent dışındaki bir dağ yamacında yer aldığını söylemiş ve onu ayrıntılı bir biçimde anlatmıştır.

Evin ve bölgenin kutsallığı 1892 yılından sonra hakkında yazılan eserlerle Hıristiyan dünyasına tanıtılmıştır. 1896 yılından itibaren İzmir Katolik Kilisesi’nin izniyle her yıl Katolikler tarafından ziyaret edilmeye başlanmıştır. 1950 yılına kadar unutulmuş gibi görülen Meryem Ana Evi daha sonra tekrar gündeme gelmiştir. Bu dönemde evin restorasyonu ve çevre düzenlemesi yapılmıştır. 1967 yılında Papa VI. Paul ve 1979 yılında Papa II. Jean Paul tarafından ziyaret edilerek haç yeri olarak tescil edilmiştir.

Efes Tarihçesi

İzmir İli Selçuk İlçesi sınırları içindeki antik Efes kenti'nin ilk kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına, Neolitik Dönem olarak adlandırılan Cilalı Taş Devri'ne kadar inmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalar ve kazılarda Efes çevresindeki höyükler (tarih öncesi tepe yerleşimleri) ve kalenin bulunduğu Ayasuluk Tepesi'nde Tunç çağları ve Hittitler'e ait yerleşimler saptanmıştır. Hititler Dönemi'nde kentin adı Apasas'tır. M.Ö. 1050 yıllarında Yunanistan'dan gelen göçmenlerin de yaşamaya başladığı liman kenti Efes, M.Ö. 560 yılında Artemis Tapınağı çevresine taşınmıştır. Bugün gezilen Efes ise, Büyük İskender'in generallerinden Lysimakhos tarafından M.Ö. 300 yıllarında kurulmuştur. Hellenistik ve Roma çağlarında en görkemli dönemlerini yaşayan Efes, Asya eyaletinin başkenti ve en büyük liman kenti olarak 200.000 kişilik nüfusa sahipti. Efes, Bizans Çağında tekrar yer değiştirmiş ve ilk kez kurulduğu Selçuk'taki Ayasuluk Tepesi'ne gelmiştir. 1330 yılında Türkler tarafından alınan ve Aydınoğulları'nın merkezi olan Ayasuluk, 16.Yüzyıl'dan itibaren giderek küçülmeye başlamış, 1923 yılında Cumhuriyetimizin kuruluşundan sonra Selçuk adını almış ve bugün 30.000 kişilik nüfusa sahip turistik bir yerdir.

Şirince’nin kuruluşuyla ilgili kesin bir kaynak bulunmamakta olup.Kuruluşunun M.S 6 yy kadar indiği tahmin edilmektedir. Resmi kaynaklarda kırkınca-çirkince  en yakın 16.yy da 1583 tarihli Aydın Vakıf Defteri vb. Osmanlı İmparatorluğu kayıtlarında geçmektedir.Şirince hakkında pek fazla resmi kaynak olmadığı için halk tarafından en kabül görmüş kuruluş hikayesi şu şekildedir.

Roma imparatorluğu zamanında Efes dünyanın en büyük ticaret merkezi ve kentlerinden birisidir.Efesliler civarda başlayan su baskınlarından, sıtma salgınından korunmak, ayrıca daha güvenli, bulunduğu konum itibariyle daha korunaklı olduğu için Şirince’ye sığınırlar.Bundan dolayı buraya aynı zamanda dağdaki Efes denilmektedir.

Şirince’de  şarapçılığın son yıllarda ön plana çıkışı, Anadolu’nun kendi şarap kültürünü kaybolmaktan kurtarıp yeniden keşfetmesi bir Alman’a borçlu. Şarapçılık uzmanı Helmut Krauss, 1999 yılında Şirince’ye gelerek köyün kaliteli üzüm ürünlerini işlemek üzere bir şarap fabrikası kuruyor.

Bugünlerde Şirince’ye gittiğiniz zaman hemen her köşede farklı isimlerde satılan binbir çeşit denebilecek sayıda şarabı görebilirsiniz. Bu şarapların hepsi aynı fabrikada üretiliyor. Ancak satıcılar kendi markalarını şişelerin üzerine yapıştırıyor

Tur programı Efes 1 gün:

Tur 08 başlar: 00 ve 21:00 'de sona erer (yaklaşık süreyi gösterilir)
İzmir havaalanına Antalya iç hat uçuş Flight
Meryem Ana
Kahvaltı (içecekler ekstra)
Efes antik kenti
Öğle yemeği (içecekler ekstra)
Şirince köyü
İzmir'den Antalya’ya uçuş
Otele transfer

Güzeloba Mah.
Havalimanı Cad.
No:62/A
Muratpaşa-Antalya / Türkiye
Tel : +90 242 349 45 55
Fax : +90 242 349 10 71
GSM : +90 542 722 7717
www.touristfly.com Instagram TwitterFacebook
info@touristfly.com