[ Random Image ]
istanbul

İstanbul'u bizimle mi gezdiniz?

Görüş ve Önerilerinizi lütfen bizimle paylaşın!İstanbul Turları

Değerli misafirmiz, İstanbul güncelerce gezilerek bitirilemeyecek bir şehirdir. Çünkü yüzyılların birikimini içinde barındıran ve yaklaşık 14 milyon nüfusuyla büyük bir kültür mozayiği olan bir kent olma özelliği taşır. Ancak sizler için planladığımız İstanbul turlarımız "Klasik İstanbul Turu" adı altında bir günlük süre içinde İstanbul'un görülmesi gereken en önemli yerlerini görmeniz ve deneyimlemenizi sağlanmak için planmıştır.

Günübirlik İstanbul Tur Programımız:

Turumuz saat 08:00'de başlamakta ve yaklaşık olarak 22:00'de sona ermektedir.
- Antalya İç hatlardan İstanbul Atatürk Havalimanı'na uçuş
- Sultanahmet Cami
- Hipodrom Meydanı
- Alman Çeşmesi
- Öğle Yemeği Molası
- Topkapı Sarayı
- Mısır Çarşısı
- İstanbul Boğaz Turu (*Rezervasyonuna boğaz turunu önceden dahil eden misafirlerimiz için)
- Kumkapı'da akşam yemeği  (*Rezervasyonuna akşam yemeğini önceden dahil eden misafirlerimiz için)

 

Günübirlik İstanbul Turu Özeti:

Misafirlerimiz sabah Antalya İçhatlar Terminali önünde karşılanır. Gruplara göre ayrılır. Grubun turunu yapacak olan Profesyonel Kokartlı Rehberimiz kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra rezervasyonları tarafımızdan yapılmış olan biletlerini ilgili kontuardan alıp uçak saatini beklerler. (Tur için uçuşlarımız tarifeli seferler ile yapılmaktadır).

Uçağımız İstanbul Atatürk Havalimanına indikten sonra, misafirlerimiz daha önce ayrıldıkları gruplara göre otobüslerine bindirilir.

İlk durağımız Sultan Ahmet Cami'dir. Burada rehberlerimiz camiinin avlusunda inşaanın yapılışı, mimarisi hakkında bilgiler verir ve cami içi ziyaret edilir. Camiden sonra Hipodrom Meydanı gezilir. Hipodrom meydanında yer alan sütunlar ve Alman Çeşmesi nin tarihçeleri anlatılır. Burada misafirlere öğle yemeği molası verilir. Tekrar buluştuktan sonra gezinin en önemli unsuru olan Topkapı Sarayı gezilir.

Buluşma noktasında toplanan misafirlerimiz otobüslerle Mısır Çarşısı'na götürülür. Burada misafirlerimize serbest zaman verilir. Daha sonra rezervasyon yaptıran misafirlerimizle organizasyonumuz için ayrılan tekneye binilir. Boğaz turunda her iki yakada (Anadolu ve Avrupa) bulunan ve hepsi bir şaheser olan tarihi yerler, binalar misafirlere uzman ekibimiz tarafından kendi dillerinde anlatılır.

Boğaz turu sonrası otobüslerle, İstanbul'un otantik mekânlarından biri olan Kumkapı'da bulunan restoranımıza doğru hareket ederiz. Rezervasyon yaptıran misafirlerimiz kendileri için ayrılan masalarda hazırlanan enfes yemeklerini yerler. Ardından uçak saatimize kadar misafirlerimiz Kumkapı'nın zevkini yaşarlar.

Uçağımız yine Atatürk Havalimanından Antalya dönüş için havalanır. Tur bitiminde misafirlerimizi Antalya Havalimanında otellerine götürülmek üzere acentelerine teslim ederiz.

Ücrete Dahil Olan Hizmetler:
* Gidiş-dönüş Uçak biletleri
* Rehberlik Hizmetleri
* Çevre Gezileri
* Touristfly güvencesi
* Ören yerleri giriş ücreti
* Eksta Hizmetler:
* Tekne ile İstanbul Boğaz turu
* Akşam yemeği

İstanbul Turumuzda Göreceğiniz Yerlere Kısaca Göz Atalım
300 bin yıllık tarihi geçmiş...
Doğu Roma İmparatorluğu'nun Başkenti...
Osmanlı İmparatorluğu'nun Başkenti...
Efsane şehir İSTANBUL ..!

 

Adım Adım Gezi Noktalarımız

Sultan Ahmet Cami (Blue Mosque)
Sultan Ahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında sultan I. Ahmet tarafından İstanbul'daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa'ya yaptırılmıştır. Cami Mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de gene mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca "Mavi Cami (Blue Mosque)" olarak adlandırılır. Ayasofya'nın 1934 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul'un ana camii konumuna ulaşmıştır.

Aslında Sultan Ahmet Camii külliyesiyle birlikte, İstanbul'daki en büyük yapı komplekslerinden biridir. Bu külliye bir cami, medreseler, hünkar kasrı, arasta, dükkânlar, hamam, çeşme, sebiller, türbe, darüşşifa, sıbyan mektebi, imarethane ve kiralık odalardan oluşmaktadır. Bu yapıların bir kısmı günümüze ulaşamamıştır.

Yapının mimari ve sanatsal açıdan dikkate sayan en önemli yanı, 20.000'i aşkın İznik çinisiyle bezenmesidir. Bu çinilerin süslemelerinde sarı ve mavi tonlardaki geleneksel bitki motifleri kullanılmış, yapıyı sadece bir ibadethane olmaktan öteye taşımıştır. Çevresindeki yapılarla birlikte bir külliye oluşturur ve Sultanahmet, Türkiye'nin altı minareli ilk camiidir.

Hipodrom Meydanı (At Meydanı)
Roma İmparatorluğu ve sonradan Bizans İmparatorluğu devrinde hipodrom şehrin toplantı, eğlence, heyecan ve spor merkezi olarak 10 yüzyıla kadar önemini sürdürmüştü. Araba yarışları yanında, müzisyen toplulukları, dansözler, akrobatlar, vahşi hayvanlarla kavga gösterileri, toplantılar yapılırdı. Bütün bu faaliyetler için ise Roma devrinde bol tatil günleri mevcuttu. Hipodrom Bizans döneminde devlete karşı ayaklanmaların da merkezi olmuştur. İustianus'un saltanatında gerçekleşen Nika Ayaklanması bunlardan biridir ve komutan Belisarios'un yine burada kıstırdığı ayaklanmacılardan 30.000 kadarını öldürmesiyle bastırılmıştır. Daha sonra 1185'te İmparator Andronikos Komnenos'un linç edilmesi de burada olmuştur. Dev ölçüde bir U harfi şeklinde olan hipodromun doğu uzun tarafında, damında 4 bronz at bulunan, balkon şeklinde, imparator locası yer alırdı. Ortada, hipodromun kum kaplı sahasını ikiye bölen, arabaların etrafında yarıştığı alçak bir duvar, bu duvarın üstünde de İmparatorluğun çeşitli yerlerinden getirilen abideler ve meşhur at yarışçıları ile atlarının heykelleri bulunurdu. Şöhretli bir araba yarışçısı akla gelebilecek her türlü maddi olanak içinde yüzerdi. Yarışçılar yeşil-mavi-sarı-kırmızı gibi politik güçleri de olan takımlara ayrılmışlardı. Zaman, zaman yarışlara politika karışır, karşılıklı güçlerin mücadeleleri korkunç katliamlara dönüşebilirdi. Hipodrom günümüze zemini 4-5 metre yükselmiş ve kalabilmiş 3 abide ile gelmiştir. Bunlar Örme Dikilitaş, Mısır'dan getirilen Obelisk ve Delfi'deki Apollon tapınağından getirtilen Yılanlı Sütun'dur.

Alman Çeşmesi
Alman Çeşmesi, İstanbul'daki Sultanahmet Meydanı'nda, Sultan I. Ahmed Türbesi'nin karşısında yer alan çeşme. Alman İmparatoru II. Wilhelm'in sultana ve İstanbul'a hediyesidir. Almanya'da yapılıp 1901'de İstanbul'daki yerine monte edilmiştir. Neo-Bizanten üslübunda bir çeşmedir; içerden altın mozaikle süslüdür.

Alman Çeşmesi, Türkiye'ye üç kez gelen imparatorun 1898'de istanbul'a ikinci kez gelişinin anısına ithaf edilmiştir. Çeşmenin planlarını Kaiser'in özel danışmanı Mimar Spitta çizmiş, yapımını Mimar Schoele üstlenmiştir. Ayrıca Alman mimar Carlitzik'le İtalyan Mimar Joseph Antony de bu projede çalışmışlardır. Alman hükümeti önce hipodrom alanını düzenlemiş, meydanın ağaçlandırılması yapıldıktan sonra Almanya'da hazırlanan çeşme buradaki temeller üzerine oturtulmuştur. Mermerleri ile değerli taşları Almanya'da işlenmiş ve parçalar halinde gemi ile İstanbul'a getirilmiştir.

Yapımına 1899'da başlanan çeşmenin 1 Eylül 1900'de, Sultan II. Abdülhamid'in 25. cülüs törenine yetiştirilmesi planlanmıştı. Ancak çeşmenin inşası bu tarihe yetişmeyince. II. Wilhelm'in doğum günü olan 27 Ocak 1901'de görkemli bir tören ile çeşmenin açılışı gerçekleşmiştir.

 

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı, İstanbul Sarayburnu'nda, Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır.

Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmed tarafından 1478'de yaptırılmış, Abdülmecit'in Dolmabahçe Sarayı'nı yaptırmasına kadar yaklaşık 380 sene boyunca devletin idare merkezi ve Osmanlı padişahlarının resmi ikametgahı olmuştur. Kuruluş yıllarında yaklaşık 700.000 m.² lik bir alanda yer alan sarayın bugünkü alanı 80.000 m² dir.

Topkapı Sarayı, saray halkının Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı ve diğer saraylarda yaşamaya başlaması ile birlikte boşaltılmıştır. Padişahlar tarafından terk edildikten sonra da içinde birçok görevlinin yaşadığı Topkapı Sarayı hiçbir zaman önemini kaybetmemiştir.

Topkapı Sarayı'nın ilk defa, adeta bir müze gibi ziyarete açılması Abdülmecit dönemine rastlamıştır. O dönemin İngiliz elçisine Topkapı Sarayı Hazinesi'ndeki eşyalar gösterilmiştir.Bundan sonra Topkapı Sarayı Hazinesi'ndeki eski eserleri yabancılara göstermek gelenek haline gelir ve Abdülaziz zamanında, ampir üslupta camekanlı vitrinler yaptırılır, hazinedeki eski eserler bu vitrinler içinde yabancılara gösterilmeye başlanır.

1924 yılında bazı ufak onarımlar yapıldıktan ve ziyaretçilerin gezebilmeleri için gereken idari önlemler de alındıktan sonra Topkapı Sarayı 9 Ekim 1924 tarihinde müze olarak ziyarete açılmıştır. O tarihte ziyarete açılan bölümler Kubbealtı, Arz Odası, Mecidiye Köşkü, Hekimbaşı Odası, Mustafa Paşa Köşkü ve Bağdat Köşkü'dür.

Günümüzde büyük turist kitlelerini kendine çeken saray 1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne giren İstanbul Tarihî Yarımada içerisindeki tarihi eserlerin en başında gelmektedir. Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Mısır Çarşısı
Mısır Çarşısı, Eminönü'nde Yeni Camii'nin arkasında ve Çiçek Pazarı'nın yanındadır. İstanbul'un en eski kapalı çarşılarından biridir.  Bugünkü yapı, 1660 yılında yapılmıştır. Aktarlarıyla meşhur bu çarşıda halen tabii ilaçlar, baharat, çiçek tohumları, nadir bitki kök ve kabukları gibi eski geleneğine uygun ürünlerin yanı sıra; kuruyemiş, şarküteri ürünleri, değişik gıda maddeleri satılmaktadır.

İstanbul Boğazı
Karadenizi Marmara Denizi'ne bağlayan İstanbul Boğazı, Asya ve Avrupayı birbirinden ayıran çok önemli bir boğazdır ve İstanbul'un en önemli simgelerinden biridir. Yapacağımız tekne turumuzda iki yapa boyunca uzanan tarihi eser ve yapıları tekne üzerinden görme ve bilgi sahibi olma şansı bulacaksınız.

Kumkapı
İstanbul'un meyhaneleri ile ünlü tarihi semtlerinden biri olan Kumkapı'da, sizler için özenle hazırlanan akşam yemeği keyfini yaşama zamanı gelir. Son olarak uçak saatine kadar yemek, dinlenme ve istanbul'un son keyifli saatleri burada geçirilmiş olur.

Harita üzerinde konumumuz!

Güzeloba Mah.
Havalimanı Cad.
No:62/A
Muratpaşa-Antalya / Türkiye
Tel : +90 242 349 45 55
Fax : +90 242 349 10 71
GSM : +90 542 722 7717
www.touristfly.com Instagram TwitterFacebook
info@touristfly.com